Chore dziąsła zwiększają ryzyko raka żołądka?

teeth-1652937_1920-copy

To FAKT! Infekcje dziąseł mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka żołądka. Wskazują na to badania amerykańsko-chińskiego zespołu specjalistów, których wyniki publikuje „Journal of Periodontology”.

Dr Yihong Li z New York University College of Dentistry, wraz ze swym zespołem, zbadał 35 osób z wykrytymi zmianami w żołądku, określanymi jako stan przedrakowy oraz 70 osób wolnych od takich zmian. U prawie co trzeciej osoby z wykrytymi zmianami w żołądku (32 proc.) stwierdzono krwawienia z dziąseł, które mogą świadczyć o chorobie przyzębia. Takie krwawienia znacznie rzadziej występowały u osób, które nie miały w żołądku stanu przedrakowego (tylko u co piątego badanego pacjenta z tej grupy, a dokładnie 22 proc.).

Na tym jednak nie koniec. Osoby ze stwierdzonym stanem przedrakowym żołądka wyróżniały się również tym, że w ich jamie ustnej występowało więcej bakterii sprzyjających chorobom dziąseł, a ich flora bakteryjna generalnie była mniej zróżnicowana.

Dr Yihong Li twierdzi, że bakterie jamy ustnej wytwarzają szkodliwe substancje zdolne bezpośrednio uszkadzać tkanki oraz wywoływać reakcję odpornościową organizmu, która również może się do tego przyczynić. Skutkiem tego mogą być m.in. zmiany przedrakowe.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Źródło grafiki: www.pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *